Czaplinek pamiętał o Powstańcach Warszawskich

01.08.2017 r.

Wraz z wybiciem godz. 17.00 rozpoczęły się w Czaplinku uroczystości upamiętniające rozpoczęcie powstańczego zrywu Warszawiaków w 1944 roku.

Symboliczna godz. „W” rozpoczęła się minutą ciszy i sygnałem syreny alarmowej. Następnie licznie zgromadzeni mieszkańcy Czaplinka odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Po odśpiewaniu hymnu państwowego wszystkich zgromadzonych na Rynku powitał Jan Grzymała i zaprosił do złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy pod przygotowanym symbolem „Polski Walczącej”.

Następnie głos zabrał przybyły na uroczystości Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider. W swoim przemówieniu podkreślił on nadzwyczajną wagę wydarzenia jakim było Powstanie Warszawskie w historii Polski. Wskazał także na wymiar heroicznego umiłowania Ojczyzny przez Powstańców oraz cnoty zgody i jedności, jaką wykazali się wówczas Polacy.

Pan Burmistrz przypomniał o naszym obowiązku pamięci o tych, którzy walczyli, jak również kontynuacji ich dzieła w czasach obecnych w warunkach pokoju. Kolejnym, niezwykle interesującym punktem programu była refleksja historyczna, którą poprowadził Jan Grzymała.

Przedstawił on w niej niezwykle głęboką symbolikę „Powstańczych Termopili” – czyli barykady – przesmyku przy Alejach Jerozolimskich 17-22. Ten wąski ziemny okop osłonięty barykadą był bowiem swoistym „przesmykiem nadziei i życia” dla tysięcy mieszkańców powstańczej Warszawy.

Kolejnym punktem była modlitwa za poległych Powstańców, którą poprowadził proboszcz czaplineckiej Parafii pw. Świętej Trójcy ks. dr Jacek Brakowski sdb.

Po modlitwie nastąpił śpiew powstańczych piosenek, do którego akompaniował na akordeonie p. Janusz Kucharski. W przerwach pomiędzy utworami przepięknymi recytacjami powstańczych wierszy popisali się Jędrzej Rumak („Dziś idę walczyć Mamo” – Józefa Szczepańskiego) i Agnieszka Grzymała („Bóg” – Zdzisława Stroińskiego).

Wojskowym motocyklem z dołączonym koszem obwoził dzieci wokół rynku mechanik z zawodu i pasji Zbigniew Ogorzałek.

Przepiękną scenografię stanowiły banery zaprojektowane przez Andrzeja Mądrego, a przebrani w mundury Marcin Krężel, Magdalena Ryczek i Jędrzej Rumak tworzyli niepowtarzalny klimat „żywej obecności Powstańców”.

Kolejnym punktem obchodów 73 rocznicy Powstania Warszawskiego była Msza św. w intencji Ojczyzny.

Przewodniczył jej ks.Proboszcz, który wygłosił także okolicznościowe kazanie. Wszyscy salezjanie koncelebrowali także tę Eucharystię (ks. Adam Kiziuk, ks. Tomasz Żmich, ks. Kazimierz Drynikowski i ks. Krzysztof Tusk, który przybył na wakacje wraz z grupą LSO z Rumi).

Po mszy św. odbył się krótki wykład dotyczący kontekstu historycznego i geopolitycznego związanego z wybuchem Powstania Warszawskiego, który poprowadził ks. dr Jacek Brakowski. Po zakończeniu wykładu zainteresowani ponownie udali się na Rynek, aby wziąć udział w mini – quizie historycznym dotyczącym Powstania Warszawskiego.

Prowadził go ks. Proboszcz wraz z Janem Grzymałą oraz Marcinem Krężlem (który prowadził mini – konkurs rzutu granatem do celu). W quizie nie było złych odpowiedzi, ale za to mnóstwo podpowiedzi… i dzięki temu wiedza o powstańczej rzeczywistości zapadała głębiej w pamięci.

Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani patriotycznymi upominkami i mamy nadzieję, że przyczynią się one do poszerzenia wiedzy historycznej oraz bliższego „zaprzyjaźnienia się z historią”.

Na zakończenie należy skierować podziękowania wobec wszystkich, którzy umysłem, sercem i ciężką, ofiarną pracą przygotowali te przepiękne obchody w Czaplinku (i kolejność nie ma tu najmniejszego znaczenia!):

Janowi i Agnieszce Grzymałom, Marcinowi Krężlowi, Andrzejowi Mądremu, Jarosławowi Rumakowi, Magdalenie Ryczek, Januszowi Kucharskiemu, Zbigniewowi Ogorzałkowi!!!

DZIĘKUJEMY TAKŻE BEZIMIENNYM DOBRODZIEJOM !!!!

NIECH BÓG WAS ZACHOWA W SWOJEJ ŁASCE!!!

73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Czaplinku współorganizowali: Drużyna Prawego Czaplinka, GRH 12 Pułku Ulanów Podolskich, Parafia pw. Świętej Trójcy w Czaplinku i Fundacja „Drużyna Mieszka”.

Więcej zdjęć z wydarzenia do zobaczenia tutaj.