I Marsz Pamięci w Fordońskiej „Dolinie Śmierci”

W piątek 7 października br, o godz. 18.45 spod kościoła parafialnego pw. św. Marka w Bydgoszczy – Fordonie wyruszył I Marsz Pamięci Pomordowanych w Fordońskiej „Dolinie Śmierci”.

Pomimo dżdżystej pogody już od godz. 18.15 uczestnicy marszu oczekiwali na to niezwykłe modlitewne spotkanie… Pierwszego znaku Bożej opatrzności nie musieliśmy długo wyczekiwać, ponieważ wraz z rozpoczęciem marszu – i tak pozostało do jego zakończenia – przestał padać deszcz…

Ok. godz. 18.45 wszyscy udaliśmy się w ciszy (wzbudzając intencje modlitewne) w pobliże Collegium Salesianum.

Pomimo, że nagłośnienie główne niestety po kilku chwilach przestało działać, to jednak głośnik rezerwowy spisał się doskonale. W drodze uczestnicy marszu mieli okazję zapoznać się z biogramami 10 osób spośród zamordowanych w bydgoskiej „Dolinie Śmierci”. Biogramy te prezentowane były po każdej dziesiątce Różańca świętego, który wspólnie odmawialiśmy przemierzając drogę ku „Dolinie Śmierci”.

W drodze mieliśmy także okazję podziwiać panoramę rozświetlonego Fordonu. Po dotarciu do celu naszego marszu, pod pomnik ofiar niemieckiego terroru, górującego nad miejscem straceń, nastąpiło krótkie przygotowanie do mszy św.: śpiew, animowany przez SWE, okazja do spowiedzi św. oraz rozłożenie paramentów liturgicznych.

Mszę św. w intencji pomordowanych oraz z prośbą o błogosławieństwo Boże dla wszystkich uczestników marszu, sprawował ks. Jacek Brakowski, który wyjaśnił sens tej intencji mszalnej odwołując się do jedności Kościoła Świętego jako Wspólnoty zbawionych i pielgrzymujących ku zbawieniu.

Po zakończeniu mszy św. symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyła radna miasta Bydgoszczy dr Grażyna Szabelska (PiS) w towarzystwie dha Witolda Szadego (ZHR) i Sławomira Młodzikowskiego (Stowarzyszenie Pro Publico Bono). Wspaniale swoją obecność zaznaczyli profesorowie naszego Collegium Salesianum: p. Grażyna Bogacz i p. Wojciech Jóźwiak, którym dziękujemy za ich obecność i świadectwo wiary i patriotyzmu.

Sporą grupę uczestników marszu stanowili harcerze z drużyn: „Rycerzy Maryi” oraz 7 Bydgoskiej Drużyny Harcerzy „Nadzieja”, którzy rozświetlali drogę przygotowanymi specjalnie na marsz pochodniami i lampami naftowymi. Wszystkim uczestnikom marszu dziękujemy za obecność!!! Wspólnie tworzymy historię… mamy nadzieję, że odbędą się kolejne marsze, którym będzie patronował Sługa Boży ks. Antoni Henryk Szuman.


Swoimi refleksjami podzieliła się z nami także radna Bydgoszczy dr Grażyna Szabelska:

„10 października 1939 roku Niemcy dokonali pierwszych egzekucji w bydgoskiej „Dolinie Śmierci”. Kolejne mordy odbywały się do końca listopada 1939 roku. Z rąk Niemców zginęło tu łącznie ok. 3000 Polaków.

Głęboka zaduma, refleksja, religijny śpiew i modlitwa w intencji pomordowanych stworzyły niepowtarzalny, patriotyczno-religijny nastrój podczas I Marszu Pamięci pomordowanych w Fordońskiej „Dolinie Śmierci”. Podążając przez fordońskie, leśne wąwozy, w ciemności rozświetlanej pochodniami, wspominaliśmy sylwetki zamordowanych, w tym między innymi rozstrzelanych tu nauczycieli, lekarzy i innych przedstawicieli bydgoskiej, przedwojennej inteligencji, którzy zginęli od strzału w tył głowy tylko dlatego, że byli Polakami.

Pod pomnikiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia ks. dr Jacek Brakowski SDB odprawił Mszę świętą w intencji pomordowanych. Następnie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze – trwając w zadumie oddaliśmy cześć poległym.

Podziękowania dla organizatorów tego niezwykłego Marszu: Klubu Myśli Społeczno – Patriotycznej „Drużyna Mieszka”, Parafii Św. Marka w Bydgoszczy Salezjanie, Związkowi Harcerstwa Rzeczpospolitej, Konfederacji Stowarzyszeń Pro Publico Bono oraz Collegium Salesianum w Bydgoszczy”.


Zobacz zdjęcia z wydarzenia.