Kolonia zuchowa dobiegła końca

W dniach od 7 do 17 lipca 2017 r. odbyła się Kolonia Zuchowa „W Grodzie Piastów”. W kolonii uczestniczyła 5 Próbna Gromada Zuchenek „Dworki Księżnej Elżbiety” oraz 5 Próbna Gromada Zuchów „Drużyna Mieszka”.

Kolonia odbyła się na pojezierzu Drawskim, bazą noclegową był SOW w Trzcińcu, a centralnym miejscem zajęć była Stanica Fundacji „Drużyna Mieszka” w Machlinach.

Codziennym punktem programu była śpiewana pobudka, gimnastyka i msza św.

Kolonię rozpoczęliśmy wieczornym kominkiem, podczas którego każdy zuch otrzymał przydomek od Piasta. Zajęcia programowe pierwszego dnia zaczęły się poszukiwaniami miejsca na założenie osady „Zuchowo” (Stanica w Machlinach). Zuchy miały za zadanie wysprzątać teren i zbudować bramę, a także przygotować ognisko.

Kolejnego dnia (w niedzielę) udaliśmy się na mszę św. do Czaplinka, gdzie parafię objął nasz dotychczasowy wódz – ks. Jacek Brakowski SDB (Piast).

 

Kolonia zuchowa

Popołudnie spędziliśmy w Machlinach, gdzie zuchy przygotowały mapę i kolejne ognisko, podczas którego uczyliśmy się nowych piosenek zuchowych oraz pląsów. W poniedziałek ruszyliśmy do zamku Drahim w Starym Drawsku, aby poznać historię naszych przodków w tym dynastii Piastów. Następnie udaliśmy się do Drawskiego Parku Krajobrazowego – nad jezioro Żerdno, a także do rezerwatu ptaków nad jeziorem Prosinko.

 

Kolonia zuchowa

Wieczór zakończyliśmy kominkiem, na którym kolejne dwie Zuchenki otrzymały przydomki. Wtorek minął pod znakiem teatrzyku zuchowego, w którym zuchy miały pokazać swoje przygody podczas poniedziałkowej wycieczki. W środę odbyły się zajęcia terenowe (głównie w lesie), w czasie których nasi mali zwiadowcy tworzyli dzidy i łuki.

Zuchy trzeciej gwiazdki miały nieco inne zadanie, bo musieli wykonać flagę osady „Zuchowo”, która zawisła na maszcie przed bramą. Wieczorem do naszej osady przybyły harcerki z 88 WDH-ek Akme im. Kingi Choszcz, które poprowadziły pląsy i zabawy dla zuchów.

W czwartek dalej kontynuowaliśmy zajęcia programowe, podczas których kandydaci na traperów m.in. nauczyli się budować szałasy. Wieczorne ognisko tym razem było nieco inne – zuchy, które ukończyły próby na gwiazdki, je otrzymały, a część złożyła zuchową obietnicę.

Tego samego wieczoru po zakończeniu oficjalnej części ogniska dwoje zuchów – Jan Ostrowski i Bryan Salwin zostało zwolnionych z gromady i rozpoczęli swój okres próby harcerskiej.

 

Kolonia zuchowa ognisko

W nocy ośrodek zamienił się w pole namiotowe. W piątek wyruszyliśmy na kolejną wycieczkę, podczas której widzieliśmy Czarodziejską Górkę (miejsce zaburzonej grawitacji), Park nad jeziorem Raduń, a także wiszący nad jeziorem Most „Kłosowski”.

Na końcu udaliśmy się do „Dzikiej Zagrody”, gdzie mieliśmy okazję karmić żubra i podziwiać rysie. W sobotę znów pojechaliśmy do naszej osady „Zuchowo”, aby tym razem pływać po jeziorze kajakami. Dla większości zuchów był to pierwszy raz.

 

Kolonia zuchowa kajaki

Przedostatni dzień kolonii spędziliśmy na mszy św. w Czaplinku oraz na pikniku, podczas którego gościem był ks. Wiesław Psionka SDB (dyrektor SOW w Trzcińcu).

Na zakończenie pikniku zuchy otrzymały „Edykty Piasta” wraz z małymi nagrodami i zdobytymi sprawnościami.

Wieczorem odbyło się ostatnie ognisko, a po jego zakończeniu kolejny zuch – Paweł Myszko dołączył do grona zuchów na próbie harcerskiej.

W poniedziałek 17 lipca niestety nasza kolonia dobiegła końca i wróciliśmy pełni wrażeń do domu.

 

Kolonia zuchowa

Katarzyna Wandzińska (dyrektor DM Bydgoszcz)


Zdjęcia z kolonii zuchowej do zobaczenia poniżej:

7 lipca
8 lipca
9 lipca
10 lipca
11 lipca
12 lipca
13 lipca
14 lipca
15 lipca
16 lipca

Zachęcamy do oglądania!