„Największy Sobór Świata, czyli duchowni w KL Dachau”

Dnia 23 kwietnia 2017 roku o godzinie 19:00 w Collegium Salesianum (ul. Pod Reglami 1) odbyło się spotkanie Drużyny Mieszka zatytułowane „Największy Sobór Świata, czyli duchowni w KL Dachau” poprowadzone przez ks. dr Jacka Brakowskiego.

„KL Dachau Największy sobór świata tytułem kolejnego, kwietniowego już spotkania Drużyny Mieszka. Poprowadził je ks. dr Jacek Brakowski przedstawiając historię obozu Dachau.

Mieliśmy okazję dowiedzieć się o genezie obozu, warunkach przebywania i codziennych problemach więźniów. Prowadzący poruszył kwestię przywiezienia ponad dwóch i pół tysiąca duchownych z terenów zdobytych przez III Rzeszę. Znaczna większość pochodziła z terenów okupowanej Polski, za co byli najbardziej prześladowani.

Niemcy nie spodziewali się, że będą kontynuowali swoją posługę warunkach obozowych i staną się autorytetem w KL Dachau. Przede wszystkim księża dawali nadzieję innym więźniom, co mimo prześladowań chorób, kradzieży i ciężkiej pracy ponad siły sprawiało, że więźniowie, choć fizycznie słabi nie załamali się duchowo.

Dziękujemy za świetnie poprowadzone i ubogacone licznymi historiami spotkanie. Oby więcej takich w przyszłości!

Michał Nowak (LO XV w Bydgoszczy)

Aby zobaczyć więcej zdjęć z wydarzenia, kliknij tutaj.