Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – ujęcie trzecie

Wieczorem 01 marca 2017 roku przedstawiciele „Drużyny Mieszka” wzięli udział w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który zorganizowali Kibice Zawiszy Bydgoszcz we współpracy z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Narodową Bydgoszczą i Obozem Narodowo – Radykalnym Bydgoszcz.

Obszerną relację zamieścił na ten temat portal bydgoszcz24.pl. Poniżej w całości przytaczamy tę relację:

„Kibice Zawiszy we współpracy z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, a także Narodową Bydgoszczą i Obozem Narodowo-Radykalnym Bydgoszcz zorganizowali obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się w kościele jezuitów. Po modlitwie uczestnicy pomaszerowali pod krzyż przy więzieniu przy Wałach Jagiellońskich, gdzie po II wojnie światowej komuniści mordowali polskich bohaterów.

Obchody święta obchodzonego ku czci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia rozpoczęły się w kościele oo. jezuitów przy placu Kościeleckich. W czasie Mszy św. nastąpiło poświecenie krzyża upamiętniającego mjr. Józefa Grussa ps. Stanisław.

– Jest prawda, prawda obiektywna, prawda niezmienna, która sprawia, że bohaterowie zawsze pozostaną bohaterami, chociażby niektórzy na różne sposoby chcieli wykreślić historię narodu, społeczeństwa, czy podręczników. Prośmy za tych, którzy oddali swoje życie za naszą Polskę, abyśmy nie zmarnowali tej szansy, jaką mamy, tej Polski, w której możemy działać, którą możemy budować – mówił o. Piotr Twardecki SJ.

Po mszy uformował się pochód, który przeszedł pod krzyż przy więzieniu przy Wałach Jagiellońskich, gdzie po II wojnie światowej komuniści mordowali polskich bohaterów. Tam cytując słowa “Modlitwy żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych”: O Mario, Królowo Korony Polskiej, błogosław naszej pracy i naszemu orężowi. O spraw miłościwa Pani, patronko naszych rycerzy, by wkrótce u stóp Jasnej Góry i Ostrej Bramy zatrzepotały polskie sztandary z Orłem Białym i Twym wizerunkiem ks. dr Jacek Brakowski SDB stwierdził, nawiązując do dzisiejszego dnia – Popielca, że Żołnierze Wyklęci Po latach niepamięci z prochu powstali.

Zgromadzeni w ciszy wysłuchali przejmującego wspomnienia mjr. Alojzego Gładykowskiego ps. ,,Głóg”, przewodniczącego Okręgu Bydgoszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który był więźniem na Wałach Jagiellońskich. Wspominał dwóch wielkich bohaterów tamtego czasu: ppor. Zbigniewa Smoleńskiego, który został skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Bydgoszczy 21 grudnia 1945 r. na karę śmierci i skazanego na 10 lat więzienia Alojzego Bruskiego ps. „Grab”. Na skutek osobistej interwencji Bolesława Bieruta Alojzemu Bruskiemu wyrok zmieniono również na karę śmierci. Ppor. Zbigniew Smoleński został stracony w Bydgoszczy 21 lutego 1946 r., natomiast por. Alojzy Bruski we Wronkach 17 września 1946 r.

Dr Marek Szymaniak z Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że w ubiegłym roku pod krzyż pod więzieniem, w którym polskich bohaterów więzili Niemcy, a później komuniści, przywiódł Leszek Biały, tak w tym roku mjr Józef Gruss, ps. “Stanisław”. – Major Józef Gruss to postać symbol. Dzisiaj upominamy się o jego godną pamięć – stwierdził dr Szymaniak i dodał, że taka pamięć Żołnierzom Wyklętym zostanie przywrócona przez wzniesienie pomnika im poświęconego na skwerze Leszka Białego.

Później prowadzący zgromadzenie Jerzy Mickuś z Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza zaprosił do zabrania głosu młodych liderów organizacji narodowych. Przedstawiciel Narodowej Bydgoszczy mówił o trudnych czasach prześladowań chrześcijan na świecie i niełatwych ciągle w Polsce. – Nie chcemy wyjeżdżać, a jednak coś jest nie tak. Dlatego proszę was, a zarazem apeluję: wracając do domu niech każdy z was, każdy z osobna wspomni o “Ince”, Pileckim, czy “Łupaszce”, o panu Alojzym. Niech ta legenda żyje w nas, historia, która brzmi jak bajka o bohaterach. A jednak wydarzyła się naprawdę. Odwagi ludzie, a wszystko będzie dobrze. Cześć i chwała Bohaterom! Niech mury, gdzie cierpieli polscy bohaterowi usłyszą wołanie: Cześć i chwała Bohaterom! – zaintonował.

Przedstawiciel Obozu Narodowo-Radykalnego stwierdził, że żołnierze wyklęci mogą być dla nas wzorem, że można żyć inaczej, na przekór modom i trendom. – Oni są dla nas przykładem, że można myśleć inaczej, po swojemu, po polsku, że warto walczyć o to, co jest dla nas cenne, święte, co kochamy. To wiara i idea nadaje życiu sens. Czołem Wielkiej Polsce! – zawołał.
Uroczystość pod obeliskiem przy więzieniu zakończyła się złożeniem kwiatów, zapaleniem racy i zniczy. I wszyscy odśpiewali “Jeszcze Polska nie zginęła”.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2017. Fot. Jacek Nowacki

Podajemy link do tej strony:

https://bydgoszcz24.pl/artykul/zolnierze-wykleci-po-latach-niepamieci-z-prochu-powstali


Zobacz zdjęcia z wydarzenia.