Pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”

Uczestniczyliśmy w wielkiej manifestacji wiary i patriotyzmu w Gdańsku.

Pogrzeb „Inki” i „Zagończyka” 28.08.2016 roku.

Wieczorem, w sobotę 27 sierpnia 2016 roku, udaliśmy się do Gdańska, aby następnego dnia wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych Danuty Siedzikówny “Inki” oraz Feliksa Selmanowicza “Zagończyka”.

Młodzież reprezentowała także swoje szkoły poprzez poczty sztandarowe z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy – Fordonie oraz Zespołu Szkół nr 28 im. Andrzeja Szwalbego w Bydgoszczy – Fordonie. Opiekunem grupy był ks. dr Jacek Brakowski sdb.

Choć liturgia uroczystej Mszy Świętej żałobnej rozpoczynała się o godz. 13.00, to jednak już od godz. 11.00 przed Bazyliką Mariacką w Gdańsku gromadziły się poczty sztandarowe, które reprezentowały różne instytucje i organizacje z całej Polski.

Dlatego też rozpoczęliśmy nasze uczestnictwo w uroczystościach, które łącznie trwały dla nas 7 godzin. Pogrzeb bohaterskich Żołnierzy Niezłomnych z V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem mjra Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki” stał się manifestacją patriotyczną.

Poniżej zamieszczamy kilka przepięknych refleksji naszej drogiej Młodzieży, która wzięła udział w uroczystościach.


„Pogrzeb śp. Feliksa Selmanowicza oraz śp. Danuty Siedzikówny był dla nas niezwykłym przeżyciem. Mogliśmy wziąć udział w historycznym wydarzeniu, w którym wraz z nami uczestniczyło kilka pokoleń Polaków. Patrioci z całego kraju zebrali się 28 sierpnia przed Bazyliką Mariacką w Gdańsku, by oddać hołd prawdziwym Bohaterom.

Po uroczystej Mszy Świętej ruszyliśmy w bardzo licznym kondukcie na cmentarz, by godnie pochować ciała „Zagończyka” oraz „Inki”. Niezwykłe było to, jak silne emocje towarzyszyły wszystkim zebranym. Na ich twarzach wyraźnie malowały się duma, podziw, a także wzruszenie. Postawa tych bohaterów to dla nas wzór prawdziwej odwagi oraz patriotyzmu.

Mając na uwadze pamiętne słowa Inki „zachowałam się jak trzeba”- wzbudźmy w sobie szczerą miłość do naszej Ojczyzny oraz szacunek wobec wszystkich poległych w walce o Jej niepodległość”.

Weronika Piątkowska (ZS nr 28 w Bydgoszczy – Fordonie)


„Uroczystość pogrzebowa Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza była niezwykle poruszjąca i podniosła. Zjawiło się na nim mnóstwo gości, pocztów sztandarowych, ale także nie zabrakło takich osobowości jak Prezydenta RP Andrzeja Dudy, pani Premier RP Beaty Szydło czy Ministera Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.

Uroczysty pogrzeb ,,Inki” i ,,Zagończyka” pozwolił utrwalić w nas patriotycznego ducha. Mamy poczucie dumy z tego, że istnieli tacy ludzie, którzy byli gotowi oddać życie za Ojczyznę. Są przykładem prawdżiwych patriotów. Po 70. latach mogliśmy w końcu pochować naszych bohaterów i prosić Boga o dar życia wiecznego dla nich”.

Bartek Nawrocki (ZS nr 28 w Bydgoszczy – Fordonie)


„W ubiegłą niedzielę sierpnia (28.08.2016 r.) odbył się pogrzeb Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” w Gdańsku. Należałam do szczęśliwców, którzy mogli uczestniczyć w tej niezwykłej uroczystości.

Czas ten spędziliśmy razem z ks. Jackiem Brakowskim – salezjaninem, który najlepiej jak można było, przygotował nas pod względem pogłębienia naszej wiedzy oraz zadbał o dopilnowanie najmniejszych szczegółów naszego pobytu. Cała uroczystość była dobrze przygotowana pod wieloma względami. Opieka medyczna, pracowała na bardzo wysokim poziomie. Zadbano również o bezpieczeństwo wszystkich uczestników.

Miałam okazję z bliska zobaczyć Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, Panią Premier Rządu RP Beatę Szydło i innych członków Rządu.

Największe wrażenie zrobiła na mnie historia niezwykle krótkiego, a jednocześnie bohaterskiego życia „Inki”. Dziewczyna ta może być autorytetem dla wielu ludzi, szczególnie dla młodzieży. Dzięki tego typu uroczystościom można poznać cichych, a zarazem tak wielkich bohaterów naszej Ojczyzny. Dużą niespodzianką była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z Państwem Gwiazda.

Bardzo się cieszę, że miałam okazję być na pogrzebie zasłużonych bohaterów ojczyzny i godnie reprezentować Zespół Szkół nr 28 w Bydgoszczy”.

Zuzanna Cywińska (ZS nr 28 w Bydgoszczy – Fordonie)


„To było niesamowite doświadczenie. Zobaczyłam tylu ludzi, którzy pragną prawdy. Piękne kazanie oraz przemówienia zapadły mi głęboko w serce. Poczułam się naprawdę częścią Narodu Polskiego.

Widząc starsze osoby odczuwałam ogromny szacunek, bo uświadomiłam sobie jak bardzo kochają nasz Naród i jak bardzo chcieli prawdziwej wolności dla młodszych pokoleń, którymi my jesteśmy. Widziałam wiele banerów przygotowanych na tą okazję, jednak jeden wzruszył mnie najbardziej. Hasło na nim brzmiało : „Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem. „- Żołnierze Niezłomni”.

Piękne jest to, że w końcu jawnie mogą kwitnąć w naszych sercach. Mam nadzieję, że nasza Ojczyzna zbierze owoc z ich świadectwa w postaci gorliwych patriotów w każdym pokoleniu.

Można godzinami opowiadać o tym pięknym wydarzeniu, jednak to jedno zdanie wykrzyczane przez bohaterów tuż przed śmiercią mówi o wiele więcej: niech żyje Polska!”

Magdalena Topolska (LO Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy – Fordonie)


„W tym podniosłym i historycznym wydarzeniu najbardziej urzekła mnie ludzka solidarność i życzliwość, podobne wartości, którymi żyjemy codziennie, nie bojąc się ich ukazywać. Słowa Pana Prezydenta, Ministra Obrony Narodowej, przedstawicieli rodzin ,,Inki” i ,,Zagończyka”.

Wszystkie były wyjątkowe, aczkolwiek w pewnym sensie bardzo podobne. Było to właśnie ,,zachowanie się jak trzeba”. Sam pragnę tak żyć. Wierzę, iż teraz wystarczy mi motywacji. Początkowo nie miałem się tam pojawić. Na szczęście stało się inaczej i wcale tego nie żałuję”.

Jan Wrzesiński (LO nr 8 w Bydgoszczy)


,,Muszę przyznać, że duże wrażenie na mnie zrobiło, gdy szliśmy środkiem ulicy, a tłum wokół nas zgodnie krzyczał: „Chwała i cześć bohaterom!”. 7 godzinach stania w upale, ze sztandarem i w togach, było tego warte.

Wisienką na torcie było jeszcze spotkanie z państwem Joanną Dudą – Gwiazdą oraz Andrzejem Gwiazdą- jednymi z założycieli Solidarności.”

Hania Sarncecka (LO Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy – Fordonie)


Zobacz zdjęcia z wydarzenia.