„Polesie, Wilno, Wołyń, Lwów, Podole, wspomnień czar”

Dnia 11 czerwca 2017 roku, w ramach Bydgoskich Dni Kultury Kresowej odbyła się wystawa pt. „Polesie, Wilno, Wołyń, Lwów, Podole, wspomnień czar….”. Autorzy wystawy mieli okazję zaprezentować ją w kaplicy przy kościele pw. św. Marka Ewangelisty, podczas trwania XV Salezjańskich Dni Młodości.


Po niedzielnych mszach świętych, zainteresowani wystawą mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych, starych zdjęć, a także porozmawiać z członkami działającymi na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Charytatywnej „WSCHÓD”.

Stowarzyszenie to zostało zarejestrowane w dniu 17.09.1996 r., a jego początkowa działalność polegała na organizacji darów dla Ukrainy oraz przeprowadzaniu kursów dla dzieci z polskich szkół na Litwie i Białorusi.

Od roku 2000, przez okres 5 lat zajmowali się organizacją kursów dla nauczycieli języka polskiego, historii, ekologii i nauczania początkowego. W 2007 r. wzięli udział w nagraniach filmów o kresach i za pośrednictwem Centrum Koordynacyjno-Metodycznego Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu udzielali pomocy Związkowi Nauczycieli Polskich na Ukrainie.

Obecnie zajmują się organizacją pobytów wakacyjnych (najczęściej w okresie przedświątecznym) dla polskich rodzin z Białorusi, Litwy i Estonii. Wszystkim działaczom zarówno Drużyny Mieszka, jak i stowarzyszenia „WSCHÓD” zależy na rozpowszechnianiu wiedzy o burzliwych losach pięknych terenów kresów wschodnich.

Na zdjęciach wraz z drużynnikami „Drużyny Mieszka”, przedstawiciele stowarzyszenia: bracia Bronisław i Stefan Pastuszewscy.

Magdalena Topolska (LOTS)

Aby zobaczyć więcej zdjęć z wydarzenia, kliknij tutaj.