Relacja z Harcerskiego Dnia Skupienia

17.03.2017 r.

Harcerze i Harcerki bydgoskiego ZHR-u przeżyli szczególny czas zatrzymania i refleksji wielkopostnej podczas wieczoru skupienia w Collegium Salesianum w Fordonie.

Za całość przygotowań odpowiedzialni byli dh Krystian Makowski i dh Remigiusz Wandzński. Ten niezwykły modlitewny czas rozpoczęła Droga Krzyżowa po górkach fordońskich podczas zapadającego zmierzchu i lekkiego wiosennego deszczu.

Harcerki i harcerze z bydgoskich drużyn:

10 Bydgoskiej Drużyny Harcerzy „Zjawa”,

10 Bydgoskiej Drużyny Harcerek „Arkadia”,

10 Bydgoska Drużyna Harcerek „Aqua”,

7 Bydgoska Drużyna Harcerzy „Nadzieja”,

samodzielnej Bydgoskiej Drużyny Harcerzy „Rycerze Maryi”

oraz Instruktorzy i Instruktorki, niosąc duży brzozowy krzyż na swoich ramionach, w świetle zapalonych pochodni, kroczyli ze śpiewem i modlitwą do miejsc wyznaczonych na postoje poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej.

Głębokie rozważania poszczególnych stacji nawiązywały w swojej wymowie do uczynków miłosiernych co do duszy i ciała. Młodzi harcerze i harcerki przypomnieli sobie ich znaczenie oraz rolę w życiu każdego chrześcijanina.

Po krótkiej przerwie na herbatę, w kaplicy szkolnej druhny i druhowie przeżyli adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której można było także skorzystać z sakramentu spowiedzi świętej.

Wprowadzenie do modlitewnego czuwania poprzedzone było krótką liturgią Słowa Bożego, w którym ks. dr Jacek Brakowski SDB przybliżył wszystkim postać bł. Czesława Jóźwiaka, jednego z błogosławionych oratorian z Poznania, tzw. Poznańskiej Piątki.

W skupieniu wzięła także udział młodzież z Salezjańskich Wspólnot ewangelizacyjnych oraz działająca w „Drużyna Mieszka”, która zapewniła oprawę muzyczną oraz przedstawiciele Koła Przyjaciół Harcerstwa ZHR w Bydgoszczy.

(Sławomir Młodzikowski KPH)


Zobacz zdjęcia z wydarzenia.