Relacja ze spotkania „Hołd Powstańcom Warszawskim”

Wieczór 19 sierpnia dla mieszkańców Bydgoszczy stał się wspaniałą okazją, aby móc dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Powstaniu Warszawskim oraz pomodlić się za wszystkich tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę podczas walk wyzwoleńczych w czasie II wojny światowej.

Już od godziny 20 w okolicy kościoła pw. św Marka można było usłyszeć piosenki patriotyczne, w wykonaniu „Dzieci z Brodą”. Puszczane były takie przeboje jak „Warszawianka”, „Pałacyk Michla” czy też „Serce w plecaku”.

Około godziny 20:45 mieszkańcy osiedla oraz inni goście, którzy przybyli na to wydarzenie, mogli podziwiać piękne fajerwerki, które wzleciały ku niebu, by uczcić bohaterów Powstania.

Następnie wszyscy powstali, aby przez chwilę wspólnie pomodlić się za poległych w walce za wolność Ojczyzny. Dzięki dobrym sercom instruktorów ZHR, przed głównym wejściem do kościoła pw. św. Marka w Fordonie, stanął duży, dmuchany ekran plenerowy, na którym wszyscy zgromadzeni obejrzeć mogli wspaniale przygotowaną prezentacje.

Mrożące krew w żyłach informacje o Powstaniu, przeplatały fragmenty ważnego dla nas Polaków, pierwszego filmu historycznego (dramatu wojennego non-fiction) „Powstanie Warszawskie”.

 

Hołd Powstańcom Warszawskim - Spotkanie

W ten właśnie sposób, dumni z naszych rodaków oraz pełni szacunku dla tych, którzy odważyli się oddać życie w imię naszej wolności, spędziliśmy wieczór. Nie można wyobrazić sobie piękniejszej chwili od tych, gdy zarówno młodzież, jak i dorośli, razem uświadamiają sobie kim tak naprawdę są i skąd pochodzą. Jakże ważne jest, aby uświadomić sobie, że jest się narodem, którego duch i wiara nie zgasły w tak trudnych momentach, i że nadal mogą zgasnąć!

Piękne to, gdy serce z umiłowaniem mówi: „Moją Ojczyzną prawdziwie jest Polska”.

Spotkanie zainicjował ks. dr Jacek Brakowski, któremu dziękujemy za przybliżenie problematyki związanej z Powstaniem Warszawskim. Jesteśmy wdzięczni za tę możliwość odkrywania prawdy o ciekawej, a często także burzliwej historii naszej Ojczyzny.

Wielkie podziękowania kierujemy w stronę instruktorów ZHR, a w szczególności harcmistrza Witolda Szadego, Roberta Sawickiego oraz Krystiana Makowskiego, dzięki którym mogliśmy spędzić ten letni wieczór na wolnym powietrzu, w tak wspaniałych warunkach.

Dziękujemy również Konradowi Walczakowi za nieocenioną pomoc w przygotowaniu i realizacji profesjonalnej prezentacji, a także wszystkim tym, którzy zdecydowali się przybyć na kolejne z naszych spotkań. Liczymy na to, że w tym samym albo i liczniejszym gronie spotkamy się już we wrześniu.

Magdalena Topolska (LOTS Bydgoszcz)


Zobacz zdjęcia z wydarzenia.