Spotkanie uczniów z Grzegorzem Łubczykiem

Spotkanie uczniów z Grzegorzem Łubczykiem 14.06.2016 r.

We wtorek 14 czerwca 2016 roku zostało zorganizowane dla uczniów Gimnazjum nr 2 (ZS nr 28 im. Andrzeja Szwalbego) w Bydgoszczy spotkanie z p. Grzegorzem Łubczykiem, publicystą i reżyserem-dokumentalistą, byłym ambasadorem RP na Węgrzech.

Odbyło się ono o godz. 11.00 w gmachu bydgoskiego Collegium Salesianum, które z kolei reprezentowane było przez grupę licealistów.

Zgodnie z planem o godz. 11.00 sala multimedialna wypełniła się młodymi osobami, które miały okazję zapoznać się historią związaną z przebiegiem wydarzeń Poznańskiego Czerwca ’56.

Na początku ks. dr Jacek Brakowski wprowadził zebranych w tematykę spotkania prezentując jednocześnie fotografie, które ilustrowały zajścia, do jakich doszło w Poznaniu w czerwcu 1956 roku.

Po wstępie głos zabrał p. Ambasador. W swojej wypowiedzi wskazał na najważniejsze osoby i fakty, które stały się osnową dla powstania filmu „13 lat 13 minut”. Uwagi p. Łubczyka pomogły uczniom uważniej i ze zrozumieniem obejrzeć wyreżyserowany przez niego i Marka Maldisa film.

Niespełna godzinna projekcja filmu odbyła się w niezwykłym skupieniu, bowiem bohaterowie filmu byli rówieśnikami młodzieży, które był ten dokument filmowy zaprezentowany. Skrzyżowanie poznańskich ulic Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda, które przywołują w myślach tragedie obu chłopców – bohaterów filmowej opowieści, z całą pewnością zostaną na długo w pamięci młodzieży.

Ukazanie życia i dramatycznej śmierci tych dwóch młodych bohaterów w połączeniu z filmową balladą, która wykorzystana została w filmie prowokowała uczestników do postawienia sobie ważnych pytań o: mój stosunek do własnego życia, godności czy przeżywania patriotyzmu.

Po zakończeniu spotkania p. Grzegorz otrzymał gromkie brawa i odpowiadał na zadawane pytania. Dziękujemy za p. Ambasadorowi i organizatorom za ciekawą lekcję historii i liczymy na więcej takich wspaniałych spotkań.

Magdalena Topolska (LO TS Bydgoszcz)


Zobacz zdjęcia z spotkania.