Spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem

„Życie na krawędzi” – wieczorne spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem 14.06.2016 r.

Głównym wątkiem wieczornego spotkania z p. Grzegorzem Łubczykiem, które odbyło się w Collegium Salesianum 14.06.2016 r., była projekcja jego fabularyzowanego filmu pt. ,,Życie na krawędzi”. Obraz ten opowiada o niezwykłym Ślązaku – Henryku Sławiku i niezrównanym opiekunie polskich uchodźców wojennych na Węgrzech – Józsefie Antall’u seniorze.

Ukazane są w nim niezwykłe postawy ludzkie, między innymi: empatia, troska, potrzeba czynienia dobra, poświęcenie swojego osobistego szczęścia w imię miłości bliźniego i troski o przyszłość Polaków i Polski, jak i Węgrów i Węgier. Właśnie takie cechy charakteryzowały dwóch bohaterów filmowej opowieści Grzegorza Łubczyka.

Te wyjątkowe postaci, przyczyniły się do ocalenia wielu ludzi, podczas II wojny światowej, zapewniając im pracę, dach nad głową a także ochronę prawną. Obaj troszczyli się także o los żydowskich dzieci, umieszczając je w katolickich parafiach, zapewniając byt, a także ucząc modlitw oraz wyrabiając, a w zasadzie fabrykując, stosowne dokumenty.

Warto zwrócić uwagę na to, że w role głównych bohaterów wcielili się kolejno: Krzysztof Globisz (jako Henryk Sławik) i Olgierd Łukaszewicz (jako Jozsef Antall senior). Roli narratora podjął się Piotr Fronczewski. Projekcja filmu poprzedzona była wstępem Pana Ambasadora, który wprowadził uczestników spotkania w klimat tamtych wydarzeń i tamtych czasów.

Po zakończeniu seansu reżysera nagrodzono gromkimi brawami. Podziękowano dostojnemu Gościowi za przybycie, dyspozycyjność, poruszony temat, wrażliwość oraz trud poszukiwań, które przyczyniły się do powstania tego filmu. Na koniec stworzono możliwość zadawania pytań, zakupienia filmu oraz książek Pana Grzegorza. Można było także poprosić Autora o osobistą dedykację.

Odbiorcy zwrócili uwagę, że warto utrwalać to, co przemija bezpowrotnie, na przykład poprzez pisanie pamiętników, gromadzenie pamiątek rodzinnych, słuchanie opowiadań ludzi, którzy doświadczyli historii. Całość podsumował ks. dr Jacek Brakowski, który podziękował ks. proboszczowi Tadeuszowi Itrychowi za wsparcie inicjatywy.

Podziękowania skierowano także w stronę inicjatora spotkań „Drużyny Mieszka” w Bydgoszczy ks. dra Jacka Brakowskiego.

Miejmy nadzieję, iż jeszcze nie raz będziemy mogli gościć tak zasłużone i ciekawe osoby, które pomogą nam otworzyć oczy, serca i umysły na prawdę, z której możemy być dumni.

Jan Wrzesiński (LO nr 8 w Bydgoszczy)

Warto także nadmienić, że po raz kolejny podczas spotkania mogliśmy raczyć się wspaniałymi wypiekami – za które z serca dziękujemy naszym drogim Paniom!!!


Zobacz zdjęcia z spotkania.