Wycieczka: Gniezno – Ląd n. Wartą – Kalisz

W dniach 28 – 29 kwietnia uczniowie z naszej szkoły udali się na dwudniową wycieczkę trasą Gniezno- Ląd n/Wartą – Kalisz.

Wyjazd ten był zorganizowany przez księdza Jacka Brakowskiego a współtowarzyszyły mu katechetki p. Magdalena Sobecka i p. Bernadetta Gronek. Po dotarciu do Gniezna udaliśmy się do, interaktywnego Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć krótkie projekcje o powstaniu naszego kraju w technologii 3D, a także eksponaty związane z początkami osadnictwa na terenach środkowej Polski.

Następnie przeszliśmy na Wzgórze Lecha, gdzie rozpoczęliśmy wraz z przewodnikiem zwiedzanie Archikatedry Gnieźnieńskiej.

Poznaliśmy historię tej średniowiecznej budowli, a także jej najsłynniejszego zabytku, czyli Drzwi Gnieźnieńskich z XII wieku, przedstawiających na 18 kwaterach historię życia św. Wojciecha. Mieliśmy również okazję obejrzeć wiele dzieł sztuki znajdujących się w świątyni, np.: relikwiarz św. Wojciecha, płytę nagrobną prymasa Zbigniewa Oleśnickiego, wykonaną przez Wita Stwosza.

Następnie cieszyliśmy się chwilą czasu wolnego na pięknie odnowionej gnieźnieńskiej starówce, po czym udaliśmy się do autokaru aby dojechać do miejsca naszego noclegu i kolejnej atrakcji naszej wycieczki – Lądu n. Wartą – dawnego opactwa cystersów.Jadąc do wyznaczonego przez nas celu, zupełnie nie wiedzieliśmy, co nas tam spotka.

Trasa wydała się nam być ciekawa. Przed wjazdem do Lądu podziwialiśmy przepiękne nadwarciańskie krajobrazy, o których bajecznie pięknie opowiadał nasz ksiądz Jacek ? A kiedy naszym oczom ukazał się klasztor, wiedzieliśmy, że będziemy w miejscu ciekawym i bardzo przyjaznym.

Długo nie musieliśmy czekać, aby się o tym przekonać. Przywitano nas bardzo ciepło i przyjaźnie.

Po serdecznym powitaniu ruszyliśmy w stronę klasztoru nasz salezjański opiekun zaprowadził nas do sali – naszej bazy wypadowej. Tam porzuciliśmy podręczne bagaże, i udaliśmy się za naszym przewodnikiem, który oprowadzał nas po klasztorze, opowiadał jego historię, przedstawiał ludzi z tym miejscem związanych. Wchodziliśmy do kolejnych pomieszczeń, zaglądaliśmy do różnych zakamarków…

Widzieliśmy dobrze zachowane elementy wystroju świątyni i budynku klasztornego, w tym cenne malowidła ścienne, zarówno gotyckie, jak i nowożytne, o rozbudowanych programach ikonograficznych stanowią źródło wiedzy na temat średniowiecznej kultury dworskiej, heraldyki, jak również złożonej potrydenckiej teologii Kościoła katolickiego.

Klasztor w Lądzie jest modelowym przykładem opactwa cysterskiego pod względem miejsca lokacji przy ważnym szlaku i z dala od ośrodków miejskich, osadzenia w naturalnym krajobrazie oraz rozplanowania zabudowań i ich wnętrz, co czyni go obiektem o wyjątkowej wartości historycznej i kulturowej.

Po zwiedzaniu nie brakowało również gier i zabaw na seminaryjnym boisku, i sali w oratorium. Wieczorem przed pójściem spać wraz z klerykami obejrzeliśmy film i po wspólnej kolacji i prysznicu wszyscy (lub prawie wszyscy) udali się na zasłużony odpoczynek, by zregenerować siły przed kolejnym dniem wycieczki.

Drugi dzień. Po porannej pobudce i wyśmienitym śniadaniu opuściliśmy miejsce noclegu, by realizować program drugiego dnia naszego wyjazdu. Jednym z głównych punktów tego dnia była wizyta w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i uczestnictwo w uroczystościach z okazji 71. rocznicy cudownego wyzwolenia obozu w Dachau.

Podczas uroczystości wprowadzone zostały relikwie bł. ks. Wincentego Frelichowskiego. W tak podniosłej chwili nie mogło zabraknąć naszego Pocztu Sztandarowego. Biskupów, księży i wiernych powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, który poinformował, że na tą okoliczność została przygotowana wystawa na temat cudownego ocalenia księży z Dachau i ich pielgrzymek wdzięczności do św. Józefa w Kaliszu.

Po Mszy Świętej w Bazylice Świętego Józefa uczestniczyliśmy w Konferencji Popularno-Naukowej dedykowanej Męczeństwu Duchowieństwa Polskiego w okresie II wojny światowej wystąpili zaproszeni goście, a wśród nich nasz organizator i przewodnik wycieczki ks. dr Jacek Brakowski sdb.

Po części oficjalnej został nam czas na zwiedzanie Starego Rynku w Kaliszu, każdy tam mógł kupić dla siebie i najbliższych pamiątkę. Około godziny 15.00 wyjechaliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni szczęśliwie dotarliśmy na miejsce.

Bernadetta Gronek


Zobacz zdjęcia z wycieczki.