Zimowisko w Woziwodzie

W dniach 20 – 24 lutego 2018 r. w miejscowości Woziwoda na terenie Borów Tucholskich odbyło się wspólne zimowisko 10 Próbnej Bydgoskiej Drużyny Harcerek „Gwiazda Polarna”, 5 Włocławskiej Drużyny Harcerzy „Stary Dom 39”, 5 Próbnej Drużyny Harcerzy, 5 Próbnej Gromady Zuchów „Drużyna Mieszka” i 5 próbnej Bydgoskiej Gromady Zuchenek „Dworki Księżnej Elżbiety”.

 

Zimowisko w Woziwodzie

 

Organizatorem wypoczynku było Collegium Salesianum w Bydgoszczy. Zakwaterowanie mieliśmy w „Zielonej Szkole” w Woziwodzie, która jest częścią Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie”. Część naszych zajęć odbyliśmy w Centrum Edukacji Leśnej w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Nadleśnictwa Woziwoda.

Dzięki prowadzącej zajęcia Pani Dorocie Rząska-Lis poznaliśmy życie mieszkańców lasu, zasady zachowania się w lesie i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wykonaliśmy tropy zwierząt w masie solnej, które na pamiątkę wzięliśmy ze sobą do domów i uczestniczyliśmy w leśnych podchodach.

 

Zimowisko w Woziwodzie

 

Wieczory spędzaliśmy na kominkach i Kręgach Rady. 22 lutego pojechaliśmy do Fojutowa, gdzie braliśmy udział w sportach zimowych. Były tam zjazdy na nartach dla wprawionych w tej dyscyplinie sportu, nauka jazdy na nartach dla początkujących i ślizgi na oponach. Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Podczas ogniska były śpiewy, pląsy i rozdane zostały kartki z życzeniami przygotowywane przez uczestników zimowiska dla siebie nawzajem przez cały dzień. W piątek 23 lutego pojechaliśmy do Chojnic, gdzie najpierw byliśmy w Miejskiej Bibliotece Publicznej, poznaliśmy wszystkie jej działy oraz wzięliśmy udział w warsztatach, a potem spędziliśmy 2godziny w Parku wodnym.

Dzień zakończyliśmy mszą pod przewodnictwem ks. hm. Arkadiusza Ćwiklińskiego, na której podczas kazania została nam przybliżona postać ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – podharcmistrza, harcerza ZHP, błogosławionego katolickiego, patrona harcerzy polskich. Właśnie w tym dniu przypadała jego rocznika śmierci.

 

Zimowisko w Woziwodzie

 

Podczas całego zimowiska był też czas na składanie obietnic zuchowych i przyrzeczeń harcerskich oraz zdobywanie stopni. W sobotę niebo pożegnało nas piękną puchową pierzynką, błyszczącą od mrozu i promieni słonecznych. Czas minął nam bardzo szybko i pozostały piękne wspomnienia.


(kliknij) Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zimowiska.

dh Katarzyna Wandzińska HR – kierownik wypoczynku
pwd. Patrycja Łopatka st. wędr. – wychowawca
pwd. Remigiusz Wandziński HO – wychowawca i sekretarz zimowiska